سرعت اجراي اسكلت فلزي :

به نظر می رسد سرعت اجراي اسكلت فلزي سنتي بيشتر از فولادي باشد، اگر سرعت انجام كارها مورد نظر مالك ساختمان باشد، سازههاي فلزي به ويژه در ساختمانهاي با متراژ و طبقات بيشتر با سرعت بهتري نسبت به اسکلت بتني اجرا ميشود. البته در كشور ما "زمان" در پروژهها چندان مورد توجه قرار نمي گيرد و طول كشيدن كار هم ممكن است.

اسکلت فلزی گرانتر از بتن:

در بحث قيمت هزينه اسكلت بتني براي ساخت حدود 20 تا 30 درصد ارزانتر از اسكلت فلزی است اما همانطور كه اشاره كردیم، نيازمند زمان بيشتري براي ساخت هستيم. فولاد قابل اطمينانتر است.

در رابطه با كيفيت اين دو سازه : اسكلت بتني نيازمند نظارت بيشتري است و بالعكس اسكلت فلزی به نظارت كمتري نياز دارد چرا كه فلزی در كارخانه توليد ميشود، خواص مشخصي دارد، معمولا كنترل شده تر است و فقط بحث كنترل اتصالات و جوشها در پروژه مطرح است اما درسازههاي اسكلت بتني، قسمت اعظم كار يعني ساخت بتن در كارگاه اتفاق ميافتد. در ساخت بتن هم هيچ وقت براي سازنده به صرفه نيست كه براي كل ساختمان بتن آماده تهيه كند و از بتن دستي استفاده ميشود، به همين خاطر نيازمند يك نظارت پيوسته است چرا که يك جا به جايي در درجه اختلاط مي تواند ميزان كيفيت را بسيار کاهش دهد، مضاف بر اينكه در اسكلت فلزی ميتوان يك آزمايش كششي گذاشت و يك روزه جواب را دريافت كرد اما در تست بتن حداقل به 28 روز زمان نياز داريد. به همين خاطر در كشور ما اسكلت فلزی قابل اطمينانتر است.

در رابطه با بحث حريق : بتن ديرتر ميسوزد .در اين مبحث بتن بهتر از فلزی عمل ميكند چرا كه آهن زودتر ذوب شده و دچار خمش ميشود، هر چند اسكلت بتني هم در صورتي كه نكات ايمني در آن رعايت نشود، طعمه حريق ميشود. 

پيش ساختگي علت سرعت اجراي اسکلت فلزی : قطعا اسكلت فلزي از سرعت بيشتري برخوردار است چرا كه فلز در كارخانه آماده شده و تنها در محل اجرا نياز به نصب دارد، در حالي كه بتن در محل پروژه ساخته ميشود. در كشور ما تكنولوژي پيشرفته اي نداريم كه از قطعات بتني پيش ساخته براي ساختمانهاي كوتاه مرتبه استفاده كنيم در صورتي كه در كشورهاي توسعه يافته براي اين ساختمانها نه ساختمانهاي بلندمرتبه ، از بتنهاي پيش ساخته استفاده مي شود که سرعتي معادل اسكلت فلزي و يا سريعتر داشته باشد. آزمايشهاي اسکلت فلزی واقعيتر است .

در رابطه با كيفيت اين دو سازه : ما در زمينه بتن متخصصان کمي داريم و اين تعداد اندک نيز جذب شركتهاي سدسازي ميشوند و يا اسكله هاي دريايي انجام مي دهند و كمتر تخصص خودشان را در بحث مسكن نشان ميدهند چرا كه صرفه اقتصادي كمتري براي آنها دارد. مثلا در كشور ما دماي خود بتن و دماي هوايي كه ساخت اسكلت در آن صورت مي گيرد معقول مانده است اما اسكلت فلزی به دليل اينكه سالهاست در كشورما انجام مي شود، وضعيت بهتري دارد. از طرفي تستهايي كه در رابطه با فولاد ميگيرند، خيلي واقعيتر است و حتي غيرمتخصصان هم ميتوانند درصدهاي نشان داده شده توسط دستگاه را ببينند اما در آزمايش بتن نمونه بتن ريخته شده را به آزمايشگاه تحويل مي دهند و معلوم نيست كه آيا اين مشت نمونه خروار است يا خير. البته بحث اتصالات و جوشكاريها در سازههاي فلزي هم بسيار حائز اهميت است و چنانچه مورد توجه واقع نشود، ميتواند مشكل ساز باشد. فولاد انعطاف پذيرتر از بتن است. با توجه به اختلاف قيمت ورق و ميلگرد در اثر عدم افزايش قيمت ورق و شيب تند كاهش قيمت ميلگرد، اسكلت بتني ارزانتر تمام ميشود. انعطاف پذيري بتن خيلي كمتر از فولاد است، بنابراين طرح پذيرتر است و از طرفي فلز اين قابليت را دارد كه روي بتن قرار گيرد اما بتن را نميتوان بر روي اسكلت فلزي قرار داد.

 در مورد وزن اين سازه ها : بتن 5/1 برابر آهن وزن دارد .هر مترمربع فولاد تقريبا حدود 100 كيلوگرم وزن دارد اما وزن هر مترمربع بتن به حدود 150 كيلوگرم مي رسد و سنگين تر است.

در کل استفاده از اسکلت فلزی در ساختمان سازی و شاخه های دیگر به صرفه می باشد.

زیرا قابل بازیافت بوده و به دلیل وزن کم در ساختمان های بلند کاربرد بیشتری دارد.

مطالب مرتبط : دکل خود ایستا ، دکل مهاری ، پل هوایی

ورود به سایت

آمار بازدیدکنندگان سایت

523218
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
90
73
299
786
3532
523218
آی‌پی شما: 18.204.56.185
امروز: سه شنبه، 18 مرداد 1401 -ساعت:09:05:08

تماس با ما

جهت مشاوره و سفارش انواع سوله و اسکلت فلزی با بهترین قیمت با ما تماس بگیرید:
کارخانه : تهران - کیلومتر19 اتوبان تهران ساوه - بعد از صبا باطری - خروجی شاهدشهر میدان کشاورز خیابان معلم پلاک 64

تلفن09124332130   65446342 021
فکس 65448013 021

پیگیری سفارش مشتریان

آمار حاضرین در سایت

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
Scroll to Top دکل مهاری G35
قیمت دکل مهاری G35
دکل مهاری G45
قیمت دکل مهاری G45
دکل خود ایستا
دکل مهاری
ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکت فوری در کرج
انواع دکل خود ایستا
ثبت شرکت پایش
نمونه کار سئو
ساخت اسکلت فلزی
سوله دست دوم