احداث ساختمان بمنظور احتیاج انسانها انجام شده و مهندسین، معماران وظیفه دارند طرح های مناسبی برای بنا های مورد نظر طراحی کنند. با گذشت زمان نیاز  جوامع انسانی شهر نشین به ساختمانها و سازه های طویل با استحکام و کیفیت بالا بیشتر گردید.

در این میان به دلیل بالا بودن  عرضه و تقاضای ساختمان و عدم توازن بین آنها و سرعت بخشیدن نابجا در ساخت و سازها در کنار عواملی همچون عدم وجود تخصص و دانش فنی کافی گروه های سازنده و ضعف در نظارت و اجرای صحیح قوانین و مقررات ساخت روز به روز از کیفیت سازه های فلزی کاسته شد.

هر روزه برای ساخت انواع مختلف سازه های فلزی و اسکلت های فولادی صنعتی و ساختمانی با روش های مختلف اتصال اعم از اتصال جوشی و پیچ و مهره ای با کیفیت بهتر تلاش فراوانی انجام می شود.

 

سازه های فلز به سه نوع مختلف  یافت می شوند:

سازه های قابی که نیرو های وارد آمده را به همراه خمش تحمل و منتقل می کند ،

 سازه های خرپائی که اعضای آن نیروهای وارد آمده را به صورت کشش یا فشار تحمل و منتقل می کند

و سازه های کابلی که نیرو های وارده را به صورت کشش تحمل و منتقل می کند .

فواید استفاده سازه های اسکلت فلزی : سازه های اسکلت فلزی به دلیل سودمندی  زیاد ، در کنار به دست آوردن طرفداران زیاد کاربرد زیادی نیز دارد. چند کاربرد مهم آن ؛

 استحکام بالای آن و مقاومت در مقابل کشش و فشار  و خواص خوب مکانیکی ، همچنین به علت تولید فولاد در کارخانه و نظارت بهتر در تولید آن نسبت به بتن استقبال بیشتری پیدا کرده.

مقاومت زیاد: مقاومت قطعات فلزی بالا و نسبت مقاومت استحکامات در مقابل وزن زیاد از بتن بیشتر است .

این موضوع در دهانه های بزرگ سوله ها و ساختمان های مرتفع ، ساختمانهائی که برزمینهای سست قرارمیگیرند ، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

خواص یکنواخت و شکل پذیری همیشگی و وابستگی و پیوستگی مصالح حایز اهمیت است.

ضریب نیروی لرزه ای : حرکت زمین در اثر نیروی زمین لرزه باعث وارد شدن نیروهای درونی در اجزاء  داخلی ساختمان می شود ، به زبان دیگر ساختمان باید آنقدر ایسایی داشته باشد که بتواند لرزه های ناگهانی را تحمل کند که در این امر قابهای فلزی به دلیل وزن کمتر نسبت به قابهای بتن مسلح که وزن بیشتر دارد لرزش کمتری را به خود می بیند.

 

از دیگر مزایای اسکلت فلزی می توان به امکان پیشبرد بهتر سازه ، افزودن به اتصالات ، پیش ساخته سازی قطعات ، سرعت نصب و اشغال فضای کمتر ، هزینه کمتر و قابلیت کاربرد در مرتغع ترین مکان ها نیز اشاره کرد .

اگر مالك ساختمان بخواهد سرعت كارش را افزايش دهد بهتر است از اسكلت فلزي استفاده كند. سازه هاي فلزي به ويژه در ساختمان هاي بلند متره كه متراژ بيشتري هم دارند با سرعت بيشتري اجرا مي شود. البته در ايران زماني كه براي ساخت يك ساختمان صرف مي شود چندان مورد توجه مالكان و سازنده ها قرار نمي گيرد.

 چون در نتيجه گذشت زمان تورم منجر به افزايش سود سازنده ها مي شود به همين دليل زمان اجراي پروژه براي سازنده هاي ساختمان در ايران  چندان اهميت ندارد و حتي به نفع سازنده است كه مدت زمان ساخت ساختمان طولاني تر شود.

اسكلت بتني در شرايط فعلي نسبت به اسكلت فلزي 30 درصد ارزان تر است  اما نسبت به اسكلت فلزي به زمان بيشتري براي ساخت نياز دارد.

به لحاظ فني اسكلت فلزي قابل اطمينان تر از اسكلت بتني است  در واقع اسكلت بتني نيازمند نظارت بيشتري  است اما اسكلت فلزي به نظارت كمتري نياز دارد. چون فولاد در كارخانه و بر اساس استاندارد هاي معيني توليد مي شود.

در اسكلت هاي فلزي فقط بحث كنترل اتصال ها و جوش ها در پروژه ها مطرح است اما در سازه هاي بتني،بيشتر قسمت كار در كارگاه انجام مي شود.

 در ساخت بتن هم هيچ وقت براي سازنده به صرفه نيست كه براي كل ساختمان بتن آماده تهيه كند و از بتن دستي استفاده مي شود، به همين خاطر نيازمند يك نظارت پيوسته است چرا که يك جا به جايي در درجه اختلاط ميتواند ميزان كيفيت را بسيار کاهش دهد، مضاف بر اينكه در اسكلت فولادي ميتوان يك آزمايش كششي گذاشت و يك روزه جواب را دريافت كرد اما در تست بتن حداقل به 28 روز زمان نياز داريد. به همين دليل در ايران اسكلت فولادي يا فلزي قابل اطمينان تر است.

مطالب مرتبط : دکل خود ایستا , دکل مهاری , ساخت دکل خود ایستا , اسکلت سوله

ورود به سایت

آمار بازدیدکنندگان سایت

523237
امروز
دیروز
هفته جاری
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
109
73
318
805
3532
523237
آی‌پی شما: 18.204.56.185
امروز: سه شنبه، 18 مرداد 1401 -ساعت:10:05:14

تماس با ما

جهت مشاوره و سفارش انواع سوله و اسکلت فلزی با بهترین قیمت با ما تماس بگیرید:
کارخانه : تهران - کیلومتر19 اتوبان تهران ساوه - بعد از صبا باطری - خروجی شاهدشهر میدان کشاورز خیابان معلم پلاک 64

تلفن09124332130   65446342 021
فکس 65448013 021

پیگیری سفارش مشتریان

آمار حاضرین در سایت

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم
Scroll to Top دکل مهاری G35
قیمت دکل مهاری G35
دکل مهاری G45
قیمت دکل مهاری G45
دکل خود ایستا
دکل مهاری
ثبت شرکت در کرج
ثبت شرکت فوری در کرج
انواع دکل خود ایستا
ثبت شرکت پایش
نمونه کار سئو
ساخت اسکلت فلزی
سوله دست دوم